סלע

סלע הוא גוף התנדבותי המעניק סיוע רגשי, כספי ומעשי לעולים, אשר הגורל הכה בהם בעודם נתונים במשבר הקליטה.

אסון, כגון מוות או פציעה במשפחה, הפוקד עולה חדש המתמודד עם חבלי הקליטה בארץ חדשה, מהווה אובדן הנוסף לשרשרת אובדנים הכרוכים בעקירה מארץ המוצא (פרידה מבני משפחה, חברים , שפה, מנטליות ועוד).לעולה, לרוב , אין מערכות תמיכה זמינות במצבי משבר כפי שיש לתושבים ותיקים.

צוותי סלע ממלאים חלל זה , כיד מושטת מצד החברה הישראלית , ומעניקים סיוע רגשי, כספי ומעשי בהתמודדות עם מצבי אובדן וטראומה.

בנוסף לסיוע החרום, ברבות השנים, פיתחה עמותת סלע, מגוון תוכניות ייחודיות רגישות – תרבות , המותאמות לצרכים של קבוצות היעד השונות , למשל , תוכניות תמיכה לילדים ונוער המתמודדים עם אובדן וטראומה, תוכניות להורים שכולים, תוכניות לאחים בוגרים המגדלים את אחיהם הצעירים לאחר שהתייתמו ותוכניות לתמיכה בסבים וסבתות המגדלים את נכדיהם שהתייתמו.

על סלע

עמותת סלע מסייעת לעולים חדשים מכל ארצות המוצא ובכל רחבי ישראל , מדובר בעולים שחוו אסון וחרב עליהם עולמם.הצוותים המקצועיים של סלע  מזהים ומאפיינים את הצרכים המיידים של העולה הן בפן הרגשי והתמיכתי והם בפן הכלכלי.

למי אנו עוזרים

עמותת סלע מגישה סיוע חרום וסיוע ארוך טווח לעולים שחוו אסון וטראומה ,
על מטופלי סלע נמנים בין השאר:

 ילדים שהתייתמו מהוריהם.
– פצועים והורים שכולים של פעולות איבה ואסונות אחרים.
– סבים וסבתות, המגדלים נכדים שהתייתמו.
אחים בוגרים המגדלים את אחיהם הצעירים לאחר שאלו התייתמו.
– נפגעי תאונות דרכים, תאונות עבודה, טביעה, מחלה פתאומית ונסיבות טראומטיות אחרות.

הסיוע מותאם לצרכים של קבוצות היעד השונות, בהתאם לקריטריונים מונחים ולפי צרכים אישים.

דרכי העזרה
לסלע פריסה ארצית של צוותי חירום, בהם ישראלים ותיקים לצד עולים חדשים, המספקים סיוע ישיר בזמן אמת למשפחות הנפגעים וממשיכים ללוותם לפי הצורך.
הצוותים כוללים: פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים- המומחים בטיפול בנפגעי טראומה, בנוסף לרשת מתנדבים בעלי הכשרה מתאימה. בכל צוות יש לפחות דובר אחד של שפת העולה.

חלק מהמתנדבים הם בעצמם עולים אשר חוו אסון אישי והסתייעו בעבר בסלע. כמי שהיו שם ומתוך היכרות עם התרבות והצרכים של העולים מאותה ארץ מוצא, הם משמשים חוליה מגשרת בין היחיד לחברה וכן מודל של תקווה לאפשרות לחיות חיים בעלי משמעות לאחר האובדן.

עמותת סלע מסייעת לעולים בשני אופנים : 1. באמצעות סיוע ישיר לעולה 2. בקבוצות תמיכה וסמינרים

 

הסיוע הישיר כולל בין היתר:
1.מענק סיוע כלכלי

  1. מימון מנהגי אבלות
  2. סיוע במוצרי צריכה בסיסיים כגון: תלושי מזון , ביגוד והנעלה, ועוד
  3. תמיכה נפשית
  4. מענה חרום טלפוני 24 שעות
  5. הסעה לבתי החולים ומרפאות שיקום
  6. עזרה רפואית דחופה
  7. עזרה בלימודים
  8. עזרה משפטית

קבוצות תמיכה וסמינרים

בחיפוש אחר דרך לפרוץ את מעגל הבדידות ו”להגיע” לאוכלוסיות השונות, פותחו בסלע עם השנים, במקביל לליווי האישי של המשפחות, תכניות ייחודיות המעניקות מרחב לשיתוף ותמיכה הדדית תוך שימוש במגוון שיטות רגישוֹת-תרבות.

 הסמינרים, המשלבים טיולים, פעילויות חברתיות וסדנאות התמודדות, מתוכננים ומונחים על ידי צוות רב –מקצועי (כולל פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מטפלים באמנות) ומותאמים לקבוצות היעד השונות – פצועים, הורים שכולים, אחים שכולים וכדומה. 

צור קשר

סלע – מרכז סיוע לעולה במשבר (ע”ר)
רחוב וייסבורג 19 (פינת מבוא געתון) רמות צהלה , תל אביב 69358
טלפון – 03-7964000
פקס – 03-5107751