קבוצות תמיכה וסמינרים של סל"ע

על מנת לתמוך במטופלים שלנו לטווח ארוך, אנו מארגנים סמינרים וקבוצות תמיכה עבור קבוצות עולים המתמודדים עם אתגרים דומים בעקבות אסון. קבוצות התמיכה מעניקות למטופלים נחמה, כלים להתמודדות, הפוגה שהם כה זקוקים לה, וכן תורמים לבניית רשתות תמיכה.

מנחים, יועצים, ומדריכי נוער מיומנים מתכננים ומובילים את התכניות. המשתתפים שבים ומספרים לנו כי מפגשים אלה, ומערכות היחסים החשובות אשר נוצרו במסגרת קבוצות התמיכה, מעניקים להם כוח, מסייעים להשיב לחייהם תחושה של תקווה ומשמעות חדשה לחייהם.

סמינרים למשפחות יתומים יוצאי אתיופיה בהן ראש המשפחה הוא אח או אחות בוגרים:

עמותת סל"ע מקיימת סמינרים למשפחות של צעירים יוצאי אתיופיה, שנתיתמו מהוריהם שבהן האחים או האחיות הבוגרים מגדלים את אחיהם הצעירים. הסמינרים מתקיימים במרחב בטוח ונעים לעין וללב, וכוללים טיולים לאתרים היסטוריים ואתרי טבע, וכן פעילויות פנאי. המשפחות זוכות להפגה ממתחים ומאתגרים יומיומיים, לה הם כה זקוקים, ובו בזמן, יוצרות קשרים עם אלה המבינים,"מיד ראשונה",  את כאבם.

הולואגר, בת 23, עם אחיה הצעירים אותם היא מגדלת

האחים הצעירים משתתפים במגוון נרחב של פעילויות פנאי המספקות הנאה ויחד עם זאת את האפשרות לשתף אחרים ברגשות האבל, בקשיים שהם חווים ובפחדים שהם חשים, במסגרת של סביבה אוהדת ותומכת. האחים הבוגרים נוטלים חלק בסדנאות תמיכה מרוכזות, בשפה האמהרית, אותן מנחים אנשי מקצוע מטעם סל"ע. במסגרת סדנאות התמיכה משתפים האחים הבוגרים את קבוצתם בחוויותיהם, בכאבם ובאתגרים העומדים בפניהם עקב נסיבות חייהם המיוחדות. כמו כן, אף משתפים את האחרים בקבוצה בשאיפותיהם ובחלומותיהם לגבי עתידם הם. במהלכו של המפגש התמיכתי נלמדים ונרכשים מנגנוני התמודדות ומתבררות הדרכים בהן יוכלו להשיג את מטרותיהם האישיות, על אף האחריות הכבדה שבגידול אחיהם.

קבוצות תמיכה לסבים המגדלים נכדים יתומים: 

קבלת אחריות בלעדית לשלום הנכד או הנכדה היתומים עלולה להוות משימה קשה ביותר עבור סב או סבתא שכולים, שהם, נוסף לכל,  גם  עולים חדשים. הסבים האבלים, השרויים בכאב האבדה הגדולה של בן או בת, מנסים לבנות חיים חדשים בארץ זרה ונדרשים למצוא את הכוחות הנפשיים והגופניים להתמודד עם השכול, תוך כדי טיפול בנכדיהם היתומים.

במאמצינו למצוא דרכים להעניק נחמה והכוונה לסבים ולסבתות המגדלים את נכדיהם היתומים, מקיימים מומחי הטראומה של סל"ע מפגשים דו-חודשיים בהנחיית מומחית לטראומה. המפגשים נערכים בסביבה נעימה ומטרתם ליצור עבור הסבים מערכת תמיכה מתמשכת. במפגשים אלה דנים הסבים במנגנונים חדשים להתמודדות ולפתרון בעיות, ולומדים כיצד לעמוד בתהליכים בירוקרטיים מאתגרים, בפניהם הם ניצבים לרב לבדם.

סדנאות אלה לימדו אותנו, בסלע, את חשיבותו של גיבוש הסבים השכולים כקבוצה, גורם שתורם רבות להקלה של תחושות הבדידות והבידוד החברתי המלוות את ההתמודדות עם השכול האישי, הגיל המתקדם והאחריות הכבדה שבגידול הנכדים.

סמינרים למשפחות שכולות:

אל סמינרי התמיכה שלנו למשפחות עולים שכולות מגיעות משפחות מכל רחבי הארץ: חלק מהמשתתפים שכלו את יקיריהם שניספו בפיגועי טרור, אם כאזרחים ואם כחיילים. אחרים שכלו בני משפחה בתאונות שונות או עקב מחלה. כל אחד מהמשתתפים מלווה במטפל בטעם סל"ע אשר טיפל בהם בשלבים הראשוניים שלאחר האסון.

אף על פי שהמשתתפים מגיעים מכל חלקי הארץ ולמרות שלרב אינם מכירים האחד את השני וסובלים מסוגים שונים של טראומה, משותף לכולם הוא הצורך העמוק להקל על הרגשות הקשים על ידי יצירת קשרים עם קהילה של משפחות שכולות במצב דומה. הקבוצה עורכת טיולים להכרת הארץ, עורכת קבלת שבת, וכן משתתפת בסדנאות בנושאים שונים. בעת שהילדים חוקרים את הסביבה ומבלים עם מדריכי הנוער, משתתפים המבוגרים בסדנאות תמיכה בהנחיית מומחים לטראומה. הסדנאות נערכות בעברית, אמהרית, רוסית ושפות אחרות , בהתאם לצורך. עבור רבים זהו לב לבו של הסמינר, המציע סביבה בטוחה, מאופיינת ברגישות תרבותית, בה יכולים המשתתפים לשתף אחרים בכאבם ובמאבקם למצוא דרכי התמודדות ותחושת משמעות, על אף נטל השכול והטראומה. מפגשים אלה הינם טעונים ואינם פשוטים, אך הם מעניקים תקווה ופרספקטיבה מחודשת לאותם האנשים, אשר למעשה, חיים במצב של טראומה מתמשכת.